Dbajmy o Zdrowie !

kategoria: — site admin

„Time” opisuje przypadek odkrycia w jednym z domów w stanie Teksas grzyba o łacińskiej nazwie stachybotrys atra, który może powodować rozmaite schorzenia, począwszy od zapalenia zatok po najcięższe schorzenia mózgu. Inspekcja budowlana nakazała natychmiastową ewakuację mieszkańców, w tym przypadku jednego małżeństwa. Kobieta , bo to ona wraz z mężem musiała opuścić dom w ciągu 30 minut, w 1998 r. chorowała na raka piersi. Po dwóch latach remisji choroba ostatnio powróciła. Nie mogła też wyzbyć się dotkliwego pieczenia oczu i kaszlu, który męczył ją, kiedy była w łazience. Po stwierdzeniu zagrzybienia budynku z trudem przyszło jej zapomnieć o domu, wartym kilkaset tys. USD.
Stanowi to jeszcze nie do końca rozwiązany problem natury prawnej. Ponieważ trujące grzyby mogą się zalęgnąć właściwie w każdym budynku prywatnym oraz w budynkach użyteczności publicznej, są dziś postrzegane jako prawdziwa plaga. Towarzystwa ubezpieczeniowe zmuszane są drogą sądową do wypłacania ogromnych odszkodowań za domy rozebrane z powodu zagrzybienia(w USA). W innych przypadkach milionowe odszkodowania płacone są (w USA) za utratę zdrowia z powodu obecności grzybów w elementach konstrukcyjnych budynków czy w wodzie wodociągowej.
I chociaż badania nad szkodliwością tego typu grzybów wciąż trwają i można stwierdzić, że są one powodem reakcji alergicznych, zachorowań na astmę, chorób układu oddechowego, zaś grzyb o nazwie aspargillus może powodować chorobę nowotworową, ale wciąż trudno udowodnić, że zagrzybienie powoduje krwawienie z nosa lub zaburzenia psychiczne.
Jak dotąd towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawierają umów ubezpieczenie na obecność grzybów w budynkach. Pojawili się natomiast adwokaci specjalizujący się w wygrywaniu tego rodzaju procesów. Niektórzy poszkodowani podpalają własne domy, ponieważ są ubezpieczani od pożaru. To można uznać z pewnością za radykalne rozwiązanie.

W polsce nikt głośno o tym nie mówi bo problem dotyczy dużego procentu substancji budowlanej tak nowej jak i starej a przyczyny takiego stanu są wielorakie.